Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijasida 2023-yil 7-fevral kuni Olot tuman maktabgacha taʼlim bo‘limi tomonidan 33,1 mln so‘mlik jihozlar xarid qilish uchun eng yaxshi takliflarni o‘tkazish yuzasidan Davlat xaridlari portalida qo‘yilgan eʼlon va tanlash hujjatlarini o‘rganib chiqish davomida bir qator qonunbuzilishlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Jumladan, tanlash jarayonida faqat bitta ishlab chiqaruvchining mahsulotlari ishtirok etishi haqida talab qo‘yilib, raqobat muhiti to‘laqonli yaratilmasdan, korrupsiyaviy xavf-xatarlar yuzaga kelgan.
Vaholanki, O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 34-moddasiga ko‘ra, tovarlarning (ishlarning, xizmatlarning) davlat xaridi tavsifiga aniq tovar belgisiga yoki nomiga, patentga, konstruksiyaga yoki modelga, u mansub bo‘lgan muayyan manbaga yoki ishlab chiqaruvchiga, eksklyuziv vakolatli huquqqa doir talablar yoki havolalar kiritilmasligi kerak.
Yuqoridagi holatlar bo‘yicha mazkur qonunbuzilishini bartaraf qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va tanlov eʼloni bekor qilindi.
Shuningdek, to‘plangan hujjatlar tegishli huquqiy chora ko‘rish uchun Iqtisodiyot va moliya vazirligiga yuborildi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Olot tuman sudining 2023-yil 2-mart kungi qarori bilan qonunbuzilishiga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxslar Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-8-moddasi bilan maʼmuriy javobgarlikka tortildi.

On February 7, 2023, the Anti-Corruption Agency conducted monitoring of public procurements on a special information portal, which revealed a number of violations of the legislation on public procurement during the public procurement by the Preschool Education Department of Olot District, Bukhara Region, to select the best proposal for the purchase of equipment in the amount of 33.1 million soums.
In particular, products of only one manufacturer were requested to participate in the selection process, which created non-competitive environment and conditions for the emergence of corruption.
According to Article 34 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’, the description of public procurement of goods (works, services) should not include requirements or references regarding a specific trademark or name, patent, design or model, specific source of origin or manufacturer.
Based on the above circumstances, the customer was submitted a statutory notice to eliminate this offense and cancel the contest.
Also, the Anti-Corruption Agency submitted the collected materials on the case to the Ministry of Economy and Finance for the adoption of appropriate legal measures. By the decision of the Olot District Court for Criminal Cases of March 2, 2023, officials who violated the law were brought to administrative responsibility under Article 1758 of the Code of Administrative Responsibility.