Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijasida 2023-yil 7-fevral kuni Olot tuman maktabgacha taʼlim bo‘limi tomonidan 33,1 mln so‘mlik jihozlar xarid qilish uchun eng yaxshi takliflarni o‘tkazish yuzasidan Davlat xaridlari portalida qo‘yilgan eʼlon va tanlash hujjatlarini o‘rganib chiqish davomida bir qator qonunbuzilishlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Jumladan, tanlash jarayonida faqat bitta ishlab chiqaruvchining mahsulotlari ishtirok etishi haqida talab qo‘yilib, raqobat muhiti to‘laqonli yaratilmasdan, korrupsiyaviy xavf-xatarlar yuzaga kelgan.
Vaholanki, O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 34-moddasiga ko‘ra, tovarlarning (ishlarning, xizmatlarning) davlat xaridi tavsifiga aniq tovar belgisiga yoki nomiga, patentga, konstruksiyaga yoki modelga, u mansub bo‘lgan muayyan manbaga yoki ishlab chiqaruvchiga, eksklyuziv vakolatli huquqqa doir talablar yoki havolalar kiritilmasligi kerak.
Yuqoridagi holatlar bo‘yicha mazkur qonunbuzilishini bartaraf qilish to‘g‘risida buyurtmachiga taqdimnoma kiritildi va tanlov eʼloni bekor qilindi.
Shuningdek, to‘plangan hujjatlar tegishli huquqiy chora ko‘rish uchun Iqtisodiyot va moliya vazirligiga yuborildi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Olot tuman sudining 2023-yil 2-mart kungi qarori bilan qonunbuzilishiga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxslar Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-8-moddasi bilan maʼmuriy javobgarlikka tortildi.

7 февраля 2023 года Агентством по противодействию коррупции был проведён мониторинг государственных закупок на специальном информационном портале, в ходе которого было выявлено, что при проведении государственных закупок Отделом дошкольного образования Алатского района Бухарской области на основе отбора наилучшего предложения по приобретению оборудования на сумму 33,1 млн сум, был совершён ряд нарушений законодательства о государственных закупках.
В частности, для участия в процессе отбора была затребована продукция только одного производителя, что создало неполноценную конкурентную среду и условия для возникновения коррупционных рисков.
Согласно статье 34 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках», в описание государственной закупки товаров (работ, услуг) не должны включаться требования или ссылки касательно конкретного товарного знака или наименования, патента, конструкции или модели, конкретного источника происхождения либо производителя.
На основании вышеизложенных обстоятельств заказчику было внесено представление об устранении данного правонарушения и отмене проведённого конкурса.
Также собранные материалы по делу были направлены в Министерство экономики и финансов для принятия соответствующих правовых мер. Решением Алатского районного суда по уголовным делам от 2 марта 2023 года должностные лица, нарушившие закон, привлечены к административной ответственности по статье 1758 Кодекса об административной ответственности.